Ook als je met mensen met een licht verstandelijke beperking (LVB) werkt heb je als professional en zorgaanbieder te maken met mensen met diverse culturele achtergronden. Onbekendheid met de achtergrond kan voor ruis in het contact zorgen.
UNESCO beschrijft cultuur als volgt (Nederlandse vertaling):
“De reeks (of het geheel) van onderscheidende spirituele, materiële, intellectuele en emotionele kenmerken van een samenleving of een sociale groep, die niet alleen kunst en literatuur omvat, maar ook levensstijlen, manieren van samenleven, waardesystemen, tradities en overtuigingen.”
Met de werkgroep LVB & Culturele diversiteit willen we kennisproducten voor de praktijk ontwikkelen die bijdragen aan passende zorg. Dit doen we samen met diverse professionals uit de praktijk die kennis hebben van dit thema, met deze doelgroep werken of die zelf een vraag hebben met betrekking tot dit thema.
De volgende drie thema’s zijn opgepakt door de werkgroep:
We verwachten in het najaar van 2026 de producten op te leveren.
In de periode 2014-2015 zijn er door studenten van de Universiteit Utrecht een aantal scripties geschreven over ‘Interculturele aspecten binnen de LVB-jeugdzorg’. Als onderdeel van de scripties is er een verkennend onderzoek gedaan bij de orthopedagogische behandelcentra (OBC’s) in Nederland naar knelpunten binnen de begeleiding en behandeling van niet-westerse jongeren.
Er zijn verschillende informatiebronnen over cultuursensitief werken die ook interessant zijn voor professionals die werken met mensen met een LVB. We hebben ze hier op een rijtje gezet.
Heb je een suggestie? Laat het ons dan weten!
Landelijk Kenniscentrum LVB
Abrona
Cordaan
De Waag
Driestroom
Eemhart
GGzE
Karakter
Kempenhaeghe
Kenniscentrum Kinder- en Jeugdpsychiatrie
Levvel
MEE Rotterdam Rijnmond
MEE West-Brabant
Middin
MST Nederland
Reinaerde
RenQli
Rivierduinen
’s Heeren Loo
SIG
Spoor030
Maandelijks nieuws van het kenniscentrum en onze deelnemers ontvangen?